شاید این موضوع خبر خوبی برایتان نباشد اما متاسفانه برخی از دردهای دوران بارداری بعد از زایمان هم ادامه پیدا می کند که یکی از آن ها درد شکم است. علت درد شکم بعد از سزارین می تواند به موارد مختلفی همچون درد ناشی از بخیه ها، انقباضات دردناک در هنگام جمع شدن رحم و ... مرتبط باشد که 118 برتر ایران در این مطلب به اجمال به آن می پردازد.

عمل پروتز سینه | 118 برتر ایران

امروزه با توجه به این که خانم‌ها توجه بیشتری به تناسب اندام و زیبایی آن دارند انجام عمل پروتز سینه شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است.

امروزه عمل پروتز سینه که با قصد زیبایی و خوش فرم شدن آنها صورت می‌گیرد، بسیار رایج شده است. درصد بیشتری از این عمل‌ها به منظور کوچک کردن اندازه سینه‌ها یا به علت افتادگی آنها انجام می‌شود

مشاهده مطلب

شاید این موضوع خبر خوبی برایتان نباشد اما متاسفانه برخی از دردهای دوران بارداری بعد از زایمان هم ادامه پیدا می کند که یکی از آن ها درد شکم است. علت درد شکم بعد از سزارین می تواند به موارد مختلفی همچون درد ناشی از بخیه ها، انقباضات دردناک در هنگام جمع شدن رحم و ... مرتبط باشد که 118 برتر ایران در این مطلب به اجمال به آن می پردازد. شاید فکر کنید با پایان یافتن بارداری دیگر دردهایتان را کشیده‌اید و پس از زایمان آسوده خواهید بود، اما چرا هنوز پس از زایمان احساس درد می‌کنید؟ پس از زایمان بدن شما به مقداری زمان نیاز دارد تا به وضعیت پیش از بارداری خود بازگردد و در این مدت احساس درد طبیعی است. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا همه‌چیز را درباره درد پس از زایمان بدانید. در صورتی که هنوز زایمان نکردید و باید سزارین کنید خواندن مقاله بهترین زمان سزارین هفته چندم بارداریست؟ خطرات سزارین زودهنگام یا دیر هنگام چیست؟ شاید بتواند برای شما مفید باشد

دردهای پس از زایمان چیست؟

دردهای پس از زایمان درد ناراحت‌کننده‌ای است که علامت می‌دهد بدن در حال بازگشت به وضعیت پیش از بارداری است. چند روز پس از زایمان ادامه خواهد داشت و تناوب آن متفاوت است. به دلیل تغییرات بسیاری که بدن پس از زایمان دچار آن می‌شود، ممکن است در بخش‌های مختلف بدن خود احساس درد کنید. 

علت درد شکم بعد از سزارین می‌تواند به دلیل انقباضات طولانی رحم و شیردهی باشد. گاهی درد می‌تواند در نتیجه عوارضی نظیر عفونت رحم و آپاندیس اتفاق بیفتد. درد در نواحی بالای شکم نادر است ممکن است دلیل آن عفونت باشد. ولی باید در این باره به پزشک خود اطلاع دهید.

علت درد شکم بعد از سزارین

با این‌که فشار و تنش روی بدن پس از زایمان منبع اصلی دردها است، دلایل دیگری نیز وجود دارد:

مهم ترین علت درد شکم بعد از سزارین تلاش رحم برای بازگشت به سایز پیش از بارداری است. حین بارداری، رحم تا حدود ۲۵ برابر حد طبیعی خود به اندازه یک توپ بسکتبال بزرگ می‌شود. بعد دوباره جمع می‌شود و به اندازه یک گلابی درمی‌آید. این انقباض موجب دردهای پس از زایمان خواهد شد.
شیردهی نیز دلیل دیگری برای دردهای پس از زایمان است. مک زدن نوزاد باعث تولید هورمون اکسی توسین می‌شود که منجر به افزایش انقباضات رحم  و در نتیجه درد خواهد شد.
اگر عمل سزارین انجام داده‌اید، دچار درد شکم به همراه حس کشیدگی خواهید شد که برای مدت طولانی‌تری ادامه خواهد داشت.
علت درد شکمی بعد از سزارین ممکن است بخیه ها باشند. مدت زمانی طول می کشد تا بخیه التیام پیدا کرده و به اصطلاح جوش بخورند. کمی درد در محل برش سزارین طبیعی است اما اگر درد شدید و غیر قابل تحمل به همراه ترشح چرکی و یا خون آبه محل بریدگی دارید حتما با متخصص مشورت کنید.

 درد شکم پس از زایمان چقدر طول می‌کشد؟

حدود شش تا هشت هفته طول می‌کشد تا رحم به اندازه پیش از بارداری خود بازگردد و درد شدید تنها یک یا دو روز پس از زایمان به درازا می‌انجامد. اگر درد بیشتر طول کشید با پزشک خود مشورت کنید. درد شدید و گرفتگی طولانی مدت، خصوصا حین شیردهی ممکن است تاثیر منفی بر تولید شیر داشته باشد.

درد شکم پس از زایمان چه حسی دارد؟

دردهای پس از زایمان به شدت دردهای قاعدگی و انقباضات زایمان است. در زایمان‌ اول خفیف‌تر است و در زایمان‌های بعدی شدیدتر می‌شود، چراکه تازه‌مادران نسبت به کسانی که برای بار دوم مادر می‌شوند ماهیچه‌های رحم قوی‌تری دارند. اکنون که علت درد شکم بعد از سزارین را می دانید احتمالا متوجه شده اید که در اغلب موارد این دردها کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد اما اگر درد شما بسیار شدید و غیر قابل تحمل است، مشورت با پزشک می تواند علت آن را مشخص کرده و درمان کند.

علائم درد شکم پس از زایمان چیست؟

هنگامی که از درد شکم پس از زایمان رنج می برید، باید علائم رایج زیر را تجربه کنید:

گرفتگی شکمی شما اتفاق می افتد.
رحم شما دردناک است.
کل بدن درد می کند.
خونریزی از واژن وجود دارد.
سینه های شما حساس تر و همچنین بزرگتر می شود.
ریزش مو دارید.
لگن شما دردناک است.

 

درمان موثر خانگی برای درد شکم پس از زایمان (بعد از زایمان):

درمان درد شکم بعد زایمان با زنجبیل:

 1. ریشه تازه زنجبیل را بردارید و آن را کاملا بشورید.
 2. از چاقو استفاده کنید تا آن را به تکه های کوچک تقسیم کنید.
 3. یک فنجان آب را در یک قابلمه بریزید.
 4. حرارت زیرش را روشن کنید و آب را بجوشانید.
 5. هنگامی که آب جوشیده شد، تکه های زنجبیل را در قابلمه بندازید.
 6. اجازه دهید چند دقیقه بجوشد.
 7. حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مخلوط به مدت چند دقیقه بماند.
 8. مخلوط را فشار دهید تا صاف شود.
 9. اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود.
 10. چند قطره عسل را به مخلوط اضافه کنید.
 11. مخلوط را بنوشید.

 

درمان درد شکم بعد زایمان با دانه رازیانه:

 

یک قاشق چای خوری دانه رازیانه خرد شده را بردارید.

 1. دانه ها را در یک کاسه قرار دهید.
 2. یک فنجان آب جوش در کاسه بریزید.
 3. اجازه دهید به مدت 15 دقیقه بماند.
 4. اجازه دهید مخلوط به طور طبیعی خنک شود.
 5. مخلوط را فشار دهید تا صاف شود.
 6. چند قطره عسل را در مخلوط بریزید.
 7. مخلوط را به آرامی مصرف کنید.
 8. این روند را 2 بار در روز انجام دهید. 

منابع:

https://niniplus.com/

https://namnak.com/